• Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna Placu Nowego w Krakowie

    projekt: 2009
    realizacja: –
    powierzchnia: 4 826 m2
    klient: Miasto Kraków

    opis:

    Głównym założeniem kompozycyjnym placu było nawiązanie do tradycji tego miejsca oraz jego funkcji. Z przekazów historycznych wynika, że teren ten już od dawien dawna pełnił ważną funkcję początkowo handlową później, budynek okrąglaka, kultu religijnego a następnie handlowo-usługową, na skutek czego w późniejszych latach rozpoczęło się powstawanie nowo kreowanego drugiego centrum kulturalno-usługowego Krakowa. Przed II wojna Światową Krakowski Kazimierz tętnił życiem. Ta malutka, urocza dzielnica Krakowa skupiała kilkadziesiąt tysięcy Żydów a jej wąskie uliczki przepełniała żydowska kultura, dziś każdy kamień, każda mała rzecz przypomina o życiu i umieraniu Żydów a ich historia ciągle trwa i trwać będzie. I tak Plac Nowy, który jako jeden z najpiękniejszych „żaglowców” Krakowa rozpoczął swoją wspaniałą podróż, w która każdego dnia zabiera coraz to większa liczbę zarówno młodych jaki starszych „podróżników” przybywających do krakowskiego „portu Kazimierz”, którzy znajdą coś dla siebie.

    Funkcja handlowo-kulturalna tego miejsca była najważniejszym motywem, który chcieliśmy podkreślić w naszym projekcie. Zainspirowani motywem auta, jego kształtem oraz mobilnością jak również wszechobecnego stoiska handlowego, stworzyliśmy ruchome klocki, które pokrywają całą powierzchnię terenu a ten przeistacza się w zależności od pory roku, dnia, godziny oraz potrzeby. Moduły, które definiujemy jako, siedziska, stragany, ławy, stoły można ze sobą łączyć, przesuwać a dzięki temu, kształtować dowolnie swoją własną otwarta przestrzeń. Dodatkowo gra kilku rodzajów modułów pozwala na przestrzenne usystematyzowanie funkcji placu oraz elementów małej architektury.

    Pod względem funkcjonalnym plac został podzielony na III części:

    Strefa I – przeznaczona do organizacji imprez plenerowych, handlu. Tereny po podzieleniu elementów przesuwnych na dwie części a następnie złączeniu ich tworzą dwie małe sceny lub jedna większą a jedną mniejszą. Mogą powstać również dwie sceny zadaszona, po zamocowaniu de montowalnych powłok membranowych lub trzy sceny niezadaszone po kompletnym ich demontażu.

    Strefa II – przestrzenie otwarte mobilne – przeznaczone do handlu oraz tymczasowego pobytu ludzi. Tereny zlokalizowane w sąsiedztwie kawiarenek i barów.

    Strefa III – przestrzenie handlu zadaszone de montowalnymi parasolami handlowymi.

    Dzięki mobilności elementów małej architektury całość placu pełni wiele funkcji: handlową, kulturalną jak i rozrywkową. Ważnym elementem całości jest oświetlenie, które dzięki swojej prostocie jest zarazem formą nowoczesną jak i rustykalną, co pozwala na zachowanie pewnych walorów historycznych miejsca. Dodatkowy efekt tworzy delikatne podświetlenie mobilnych siedzisk które w każdej chwili może tworzyć odmienne subiektywne wnętrza architektoniczne.

    Wszystkie wspomniane zabiegi architektoniczne mają na celu uatrakcyjnienie przestrzeni śródmiejskiej placu oraz nadanie jej nowej tożsamości miejsca.