• Muzeum archeologiczno – przyrodnicze w Krzemionkach

    III nagroda w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej zespołu obiektów obsługujących Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy w Krzemionkach, koło Ostrowca Świętokrzyskiego, wraz z koncepcją zagospodarowania otoczenia, organizowanym przez SARP.

    projekt: 2007
    realizacja: –
    powierzchnia: 5 155 m2
    klient: Muzeum Archeologiczno-Przyrodnicze w Krzemionkach

    Koncepcja architektoniczna zespołu obiektów obsługujących Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy w Krzemionkach oparta jest na projekcie dwóch budynków lokalizowanych na osi wzdłuż drogi.

    Budynek główny – mieszczący sale wystawiennicze z ekspozycją stałą i czasową, pracowniami konserwatorskimi, archeologicznymi oraz z zapleczem administracyjno-dydaktyczno-konferencyjnym.

    Budynek obsługi ruchu turystycznego – znajduje się przy wjeździe na teren Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego. Budynek pełni rolę obsługi całego założenia. Mieszą się w nim funkcje pozwalające na sprane zarządzanie ruchem turystycznym na terenie Rezerwatu. W pobliżu budynku znajduje się parking dla zwiedzających.

    W skład założenia wchodzi także kładka piesza nad polem górniczym, która spełnia także role punktu widokowego, z którego rozpościera się widok na Neolityczne pole górnicze.

    Jako atrakcje i dopełnienie zostały zaprojektowane przyrodnicze ścieżki dydaktyczne, które pozwalają na poruszanie się wśród chronionych gatunków roślin.

    Jako dodatkowe atrakcje została powiększona istniejąca wioska Neolityczna oraz wskazane miejsce /po dawnym parkingu/ na lokalizacje Wioski z epoki Brązu – jako kontynuacja przedstawienia życia górników wydobywających krzemień na początku Epoki Brązu.

    Budynek obsługi ruchu turystycznego nawiązuje w swoim kształcie i detalu do budynku głównego.

    Obiekt parterowy niepodpiwniczony o konstrukcji żelbetowej.

    Piesza kładka nad Neolitycznym polem górniczym materiałowo nawiązuje do pozostałych obiektów. Kształt oraz sposób przerzucenia kładki nad polem górniczym umożliwia atrakcyjne pokazanie pasma pola górniczego. Kładka ma pełnić także funkcje punktu widokowego, zapewnia to wejście na kładkę, które znajduje się w najwyższym jej punkcie dalej platforma opada łagodnie, co sprawia dogodne warunki do obserwacji otoczenia. Konstrukcja wykonana z elementów stalowych i żelbetowych ma spełnić warunki trudnego posadowienia ze względu na bliskość pola górniczego.